Ivana Hrevušová Rok ukončenia štúdia: 2019
Každý z technickej univerzity môže byť dobrý chemik či technológ, avšak v každom jednom zamestnaní je neoddeliteľnou súčasťou podniku ekonomika a manažment. V dnešnej dobe je aj z praxe požadovaný aspoň základ ekonomickej vzdelanosti, vďaka ktorej dokážeme samy sebe zvýšiť svoju hodnotu pre zamestnávateľa. Je skvelé mať dobrý nápad na novú technológiu/zlepšenie niečoho, ale či je možné ju zrealizovať alebo ako správne takýto projekt zmanažovať, keď sme si ho už samy vymysleli, je potrebné sa tiež naučiť. Aby sme dokázali správne presadiť seba či svoj projekt pred manažérom/ekonómom popr. naopak (manažér/ekonóm pred technológom), je potrebné správne argumentovať v oblasti, v ktorej je ten druhý tzv. „doma“.
Ja som sa rozhodla študovať tieto predmety pretože prepojenie technologických a ekonomicko-manažérskych predmetov mi prináša široké uplatnenie na trhu práce. Predtým som sa pozerala len na technickú časť podniku a prišlo mi to, že výroba je gro, a to stačí pre fungovanie, ale teraz podnik vidím viac ako jeden celok, ktorý sa bez ekonomicko-manažérskych skúseností určite nezaobíde.
Určite si myslím, že je užitočné pre študenta technickej univerzity poznať základy ekonomiky a manažérskych zručností.
Získala som vedomosti z oblasti kalkulácie nákladov a cien či komunikačné zručnosti, ktoré sú z môjho pohľadu veľmi dôležité, dokázať si prezentovať svoje tvrdenia/výsledky. Určite logistiku a riadenie výroby, pretože tým dokážeme usmerniť zásoby, čas aj samotné peniaze. V krajne máme rôzne zákony a normy, ktoré musí každý podnik dodržiavať a ak chce byť kvalifikovaný v očiach odberateľov je vhodné mať vedomosti z oblasti manažérstva kvality.
Martina Gáliková Rok ukončenia štúdia: 2019
Jednoduchá odpoveď – bezpodmienečne áno! Možno to už odznelo veľakrát, ale nie je na škodu to predsa len zopakovať. Drvivá väčšina vynikajúcich nápadov/projektov/ návrhov výroby sa jednoducho nezrealizuje, ak sa neoplatí. Nestačí prísť len to „čo?“, veľmi dôležité je vedieť zodpovedať na otázky „ako?“, „kedy?“ a hlavne „za koľko?“ . A práve na ne pomôžu odpovedať znalosti z ekonomicko-manažérskych predmetov. Možno si myslíš, že predsa vieš posúdiť čo je drahé, čo nie a tieto predmety k tomu nepotrebuješ. Možno si myslíš, že sa na ne treba len memorovať. No je to úplne inak – ak budeš chcieť naozaj pochopiť, ako funguje podnik, jeho organizačná štruktúra a zavedené systémy, čo znamená investovať a čo manažovať projekt, zistíš, že je to celkom veda. A je myslím dosť fajn to zistiť predtým, než sa ocitneš rovno v tom. V tretom ročníku ma, musím priznať, vydesilo, keď sa o priamych a nepriamych nákladoch či odpisoch začala okrajovo hovoriť na jednom predmete v zmysle, že táto znalosť je v praxi samozrejmosťou. Pre mňa veru nebola. Rozhodla som sa rozšíriť si svoje znalosti na inžinierskom stupni práve v tomto smere a svoje rozhodnutie neľutujem. Spolu s technickým vzdelaním, ktoré nám naša fakulta ponúka, mi táto kombinácia otvorila možnosť absolvovania zaujímavej povinnej praxe a pevne verím, že podobne to bude aj v prípade budúceho zamestnania.
Absolvovanie každého predmetu má zmysel, no najviac oceňujem predmet Podnikové financie, ktorý mi poskytol nevyhnutný základ týkajúci sa všeobecných pojmov a vzťahov v podniku. Rovnako podstatným je aj predmet Manažérstvo kvality, ktoré má v rôznych podobách zavedený už takmer každý výrobný podnik. Je veľmi dôležité pochopiť jeho podstatu, funkciu, možnosti, ktoré ponúka a vedieť ich ďalej využiť na zefektívnenie procesov. Takisto veľmi oceňujem predmet Finančno-ekonomická analýza, vďaka ktorému je človek schopný urobiť si vlastný, vcelku relevantný obraz o konkrétnom podniku. V neposlednom rade by som chcela vyzdvihnúť predmet Komunikačné zručnosti. Myslím, že tento predmet by mal byť dokonca povinným v priebehu vysokoškolského štúdia. Mnoho študentov, najmä na našej fakulte, dokáže vytvoriť skvelé odborné práce, no s ich odprezentovaním má výrazný problém. Vedieť zdolať trému, vedieť ako komunikovať s ostatnými a ako odprezentovať seba a svoje znalosti patrí v dnešnom svete k jedným z hlavných schopností, ktoré sú na jednotlivcovi sledované. Tento predmet určite stojí za absolvovanie.
Adriana Javorková
Rok ukončenia štúdia: 2015
TESCO STORES SR a.s.
Manažér správy majetky a akvizícií
Po ukončení štúdia som si našla prácu v oblasti developmentu podniku, ktorá sa zaoberá zdravou ekonomikou podniku. Pre moju súčasnú pracovnú pozíciu mali veľký význam predmety s ekonomickým zameraním a to najmä Podnikové hospodárstvo a financie, Finančný trh, Ekonomika a manažment podniku. Neustále využívam vedomosti z daných predmetov.
Absolvent dospeje až v praxi k záveru aké dôležité je pre neho študovať aj určité predmety zamerané na ekonomickú a manažérsku oblasť. Na fakulte sa vyučujú ekonomické a manažérske predmety, ktoré majú v praxi veľmi významnú úlohu. Oceňujem, že výučba zahŕňala nielen teoretickú časť, ale aj výpočtovú, kedy príkladmi a prepočtami študent nazrie do sveta ekonomiky a jej dôležitých čísel.
Dôležitá rada pre súčasných študentov z mojej strany sa týka hlavne postoja k ekonomickým a manažérskym predmetom. Mnoho ľudí si neuvedomuje váhu ekonomiky, ktorá je všade okolo nás v každom jednom podniku, firme aj v spoločnosti. V štúdiu na FCHPT s ekonomickým zameraním študent dokáže získať veľmi dobré vzdelanie, ktoré mu bude vo veľkej miere nápomocné v praxi.
Barbora Dubeňová
Rok ukončenia štúdia: 2018
Emerson s.r.o.
Projektový konzultant
Pre moju súčasnú pracovnú pozíciu bola najväčším prínosom práve účasť na hodinách Komunikačných a prezentačných zručností. Myslím si, že je to práve z toho dôvodu, že moja práca spočíva hlavne v komunikácii so zákazníkmi, kedy je potrebné s nimi vedieť debatovať a vyjadriť svoje názory a pripomienky k našim produktom. Následne je mojou úlohou priviesť zákazníkov k tomu, aby si naše produkty objednali práve u nás a nie u konkurencie. Taktiež sa odo mňa vyžaduje riešiť reklamácie a servis našich produktov so zákazníkmi, pričom práve spôsob komunikácie so zákazníkom je najdôležitejší a zaručuje to spoločnosti to, že zákazník nás aj napriek vzniknutým nepríjemnostiam vníma pozitívne. Práve vďaka predmetu Komunikačné a prezentačné zručnosti som sa ale naučila prezentovať nielen seba ale aj svoje názory a postrehy takou formou, aby boli prijaté aj druhou stranou. Taktiež si myslím, že práve dobrá prezentácia seba samého, otvorenosť a úprimnosť je dôležitá nielen v mojej práci, ale taktiež aj na vstupných pohovoroch. Práve týmto zručnostiam sa môžete priučiť na predmete Komunikačné a prezentačné zručnosti. Taktiež mi štúdium ekonomických predmetov rozšírilo obzory aj z pohľadu účtovníctva, oblasti marketingu, strategického riadenia podniku, podnikového hospodárstva a mnoho iných.
Keďže moja pracovná pozícia vyžaduje veľa technických znalostí, som veľmi rada, že som sa rozhodla práve pre štúdium na našej fakulte. Najviac pri svojej práci ale využívam tie vedomosti, ktoré som nadobudla pri štúdiu predmetov ako je chemické inžinierstvo a už vyššie spomínané ekonomické predmety. Za najdôležitejšie a pre mňa najvzácnejšie ale považujem, že na univerzite som sa naučila to, že aj keď nie vždy všetko vyjde na prvý krát, je nesmierne dôležité hneď sa nevzdávať a zabojovať za to, čo človek naozaj chce a o čom je presvedčený. Inak povedané ak vás vyhodia dverami, musíte vojsť oknom. Taktiež som sa naučila, že nie vždy je vhodné prezentovať silou mocou svoje názory, ale občas je lepšie byť ticho a splynúť s davom.
Je v praxi užitočné mať okrem technického aj ekonomicko-manažérske vzdelanie?
Osobne si myslím, že v dnešnej dobe sa od našej generácie vyžaduje mať veľmi široký všeobecný prehľad. Na pohovoroch ktorých som sa zúčastnila som bola úspešná práve vďaka tomu, že som mala nielen technické vzdelanie, ktoré sa pri výbere kandidáta požadovalo, ale že som mala aj znalosti z ekonomiky a manažmentu. A čo by som rada odovzdala Vám študentom? Asi len to, aby ste sa nebrali príliš vážne a aby ste sa hneď nevzdávali, pretože štúdium, zvlášť na našej fakulte, nie je vždy jednoduché. Je veľmi dôležité, aby ste si popri svojom štúdiu našli čas aj na svoj osobnostný rozvoj, pretože práve vďaka tomu si vytvoríte vlastnú pridanú hodnotu, ktorú neskôr ocení Váš budúci zamestnávateľ. A taktiež sa snažte využiť všetky možnosti a príležitosti, ktoré vám štatút študenta a štúdium na univerzite ponúka.
Vladimír Kliman
Rok ukončenia štúdia: 2018
Henkel Slovensko, spol. s.r.o.
Supply Controlling
Finančno-ekonomická analýza, Prezentačné zručnosti, Informačné technológie l. a ll.
Od práce s finančnými ukazovateľmi s ktorými sa stretávam na dennej báze a spracovávam ich v Exceli a iných interných programoch. Sú to tiež prezentačné zručnosti, ktoré mi dovoľujú uvoľnenejšie a kvalitnejšie odprezentovať dosahované výsledky.
Je v praxi užitočné mať okrem technického aj ekonomicko-manažérske vzdelanie?
Moja rada: Uvedomte si a pravidelne zisťujte čo trh práce aktuálne požaduje. Dobre si zvážte či potrebujete ďalší predmet z fyzikálno-chemickým zameraním, telesnú výchovu alebo radšej využijete možnosť voľby a zvolíte si predmet, ktorý môže obohatiť vaše znalosti o niečo nové. Počul som už x-krát, že študenti čo vyšli školu mali vynikajúce technické vzdelanie, ale nadávali, že ich škola nepripravila na to ako narábať zo svojimi financiami. Spomeňte si na tieto slová ,ak uvidíte možnosť výberu finančnej gramotnosti ako predmetu. Ďalšia vec je, že nič nepôsobí viac neprofesionálne ako keď niekto prezentuje a číta všetko z vopred napísaných poznámok alebo je stále chrbtom otočení k publiku. Prezentačné zručnosti považujem za základ.
Daniel Kováč
Rok ukončenia štúdia: 2018
Podnikateľ
Spoločník, konateľ
Finančná a ekonomická analýza, účtovníctvo, Daňový systém, Komunikačné zručnosti, Podnikové financie, Pracovné a priemyselné právo.
Schopnosť prezentovať, poznatky o podvojnom účtovníctve a spôsoby akými finančne a ekonomicky analyzovať podnik, či projekt. Poznatky z práva(najmä keď mi ešte počas školy boli zodpovedané otázky). Schopnosť pozrieť sa na technickú stránku projektu z pohľadu peňazí a výnosovosti.
Je v praxi užitočné mať okrem technického aj ekonomicko-manažérske vzdelanie?
Každý podnik sa riadi ekonomickými pravidlami a poznať ich je základom k úspešnému uplatneniu technických znalostí. Pochopiť účtovníctvo a vedieť finančne ekonomicky analyzovať podnik, alebo projekt je nutnosťou vo vedúcich postaveniach vo firmách, či zakladaní vlastnej spoločnosti. Schopnosť prezentovať Vás na druhú stranu odlíši od konkurencie a pomôže pri presadení sa.
Erika Marenčáková
Rok ukončenia štúdia: 2018
Henkel Slovensko, spol. s.r.o.
Analyst Controlling and Reporting
Keďže som pracovala popri štúdiu v banke, veľmi mi pomohli predmety ako Všeobecná ekonomická teória, kde sme sa učili základné pojmy z ekonomiky, ďalej Ekonomika a manažment podniku. Čo sa týka súčasného zamestnania, kde pracujem na oddelení controllingu, k tomuto postu mi dopomohli poznatky z predmetov Účtovníctvo v priemyselných podnikoch, Finančný trh, FInančno–ekonomická teória a Náklady a ceny. Vzhľadom na to, že každý z nás sa raz zamestná, je dobré orientovať sa aj v tomto smere. V tom mi pomohli predmety ako Riadenie ľudských zdrojov a Pracovné a priemyselné právo a Finančná gramotnosť.
Vedomosti, ktoré som nadobudla v škole som hneď využila na pohovore, keďže pri rozhovore si nadriadení všímali ako reagujem na určité pojmy. Je dobré sa orientovať v základných ekonomických a manažérskych pojmoch. Predmet Komunikačné zručnosti, ktoré som absolvovala v škole mi veľmi pomohol pri prezentovaní samej seba a nadobudnutí istoty a odstránení stresu. Samozrejmosťou je ovládať Microsoft Office, hlavne Excel, v ktorom momentálne pracujem denne.
Je v praxi užitočné mať okrem technického aj ekonomicko-manažérske vzdelanie?
Pre súčasných aj budúcich študentov by som dala radu, že aj keď študujú na FCHPT, je veľmi dôležité, aby každý z nich ovládal základné pojmy či už z ekonomiky alebo manažmentu. Vyplatí sa im to, či už sa budú uchádzať o pracovné miesto alebo budú chcieť podnikať. Ľudia z praxe veľmi oceňujú poznatky z ekonomiky a manažmentu, hlavne vtedy, ak sa jedná o absolventa s technickým zameraním.
Filip Orián
Rok ukončenia štúdia: 2017
Dell s.r.o.
Sr. Finančný analytik
Keďže som sa po škole zamestnal v oblasti financií, ekonomické a manažérske predmety mali určite svoj nemalý význam. V mojom prípade musím povedať, že ako jeden z najprínosnejších predmetov by som hodnotil komunikačné zručnosti, na ktoré sa v súčasnej dobe nekladie dostatočný dôraz. Schopnosť prezentovať seba alebo výstupy svojej práce je rovnako dôležité ako práca samotná a to nie len v oblasti financií. Čo sa týka odborných predmetov musím určite spomenúť Náklady a ceny, Účtovníctvo alebo Podnikové hospodárstvo, ktoré mi poskytli potrebný základ pre pochopenie vzájomných súvislostí v rámci finančného riadenia podniku.
Vo všeobecnosti môžem povedať, že štúdium na FCHPT predstavuje dobrý základ pre ďalšie uplatnenie v praxi. Náročnosť a rôznorodosť štúdia ma naučila rýchlo sa prispôsobiť dynamickým situáciám a výzvam, vytrvalosti a v neposlednom rade snahe pochopiť širšie súvislosti.
Mojou radou by bolo mať otvorenú myseľ. Štúdium na FCPT je náročné a často sa zdá, že ekonomické a manažérske predmety majú menší význam a sú len akýmsi doplnkom k ostatným technickým predmetom.
Avšak v každom zamestnaní alebo podnikaní sa do určitej miery vyžaduje znalosť aspoň základných pojmov a nadväzností v oblastí financií či manažmentu a preto si myslím, že získať teoretický základ už počas štúdia môže byť jedine prínosom.
Martin Rusina
Rok ukončenia štúdia: 2018
Asseco Solutions a.s.
Systémový administrátor
K výkonnú mojej pozície je potrebný všeobecný rozhľad o fungovaní spoločnosti ako ekonomického celku. Preto za najdôležitejšie predmety pokladám práve tie ekonomické ako sú Daňový systém; Účtovníctvo; Riadenie výrobných a logistických procesov; Podnikové hospodárstvo. Dennodenne využívam know-how, kde síce nejdem do hĺbky daných predmetov ale zúročujem práve ten všeobecný proces, podstatu a náplň.
Ak by som mal vyzdvihnúť nejaký predmet, bol to učíte Základy podnikania kde sme vytvorili reálne fungujúcu spoločnosť s určitou organizačnou štruktúrou a manažmentom. Naučilo ma to riadiacim schopnostiam a prácou s ľuďmi ako tímu so spoločným cieľom. Taktiež by som rád spomenul predmet Komunikačné zručnosti ktoré ma naučili odprezentovať vykonanú prácu. Veď predsa: „Jak něco řeknete je cca. 5x důležitější než to, co řeknete.“
Je to práve ten všeobecný rozhľad a ekonomicko-technologické zameranie ktorú ponúka štúdium manažmentu na FCHPT. Model prepojenia technológie výrobného procesu a ekonomiky nás stavia do vyššej pozície ako obyčajných ekonómov. JA vďaka tomu vidím v spoločnosti kde pracujem hlbšie do procesov a viem tak adekvátnejšie pochopiť systém a následne s ním pracovať. Ale, podľa môjho názoru náročnosť štúdia je to, čo mi najviac pomohlo v praxi. Myslím že ma škola perfektne pripravila na problémy (nielen v pracovnej sfére) a viem sa tak flexibilnejšie adaptovať na akýkoľvek projekt, zákazku či úlohu vo firme.
Určite to nevzdať a bojovať až do konca. Áno, aj ja som si hovoril že mám rovnaký titul ako študenti z iných škôl a že to nestojí zato. No v praxi keď ma posadili vedľa iných absolventov, už po krátkom čase bolo vidno diametrálne veľké rozdiely. Teda tak mi to odprezentoval šéf :D. Mojim odporúčaním je popri škole zapájať sa do rôznych školení, projektov, stáži aj keď by to bolo zadarmo. Všetko sa to neskôr zúročí a hodnota skúsenosti je to najdôležitejšie. Ale !!! od roboty aj kone kapú. Tak netreba zabúdať na svoju partiu, krúžok a sociálne vyžitie, po štátniciach sa lásky-vzťahy úplne zminimalizujú ☹.
Jozef Staruch
Rok ukončenia štúdia: 2018
BAYER s.r.o.
Junior central conrtoller
Komunikačné zručnosti, Účtovníctvo, Informačné technológie pre manažérov (EXCEL), Simulačný tréning, Daňový systém, Marketing, Finančná gramotnosť, Personálny manažment
Excel, Komunikácia, LOGIKA – veľmi potrebná (základ úspechu), Jazyk – takisto veľmi dôležitý v nadnárodnej spoločnosti!
Je v praxi užitočné mať okrem technického aj ekonomicko-manažérske vzdelanie?
Určite áno!
Moja rada - získavať skúsenosti z praxe už popri štúdiu - brigáda, zamestnanie, prípadne vlastná seberalizácia (mám kamarátov, čo rozbehli biznis už popri štúdiu). Je to síce náročné, no na konci štúdia to prinesie ovocie a pojem nezamestnaný, Vám bude cudzí. Samozrejme nezabudnúť na spoločenský život, spoznávať ľudí, budovať kontakty a samozrejme užívať si bezstarostnosť študentstva!